' Chatlack Kız ' || FORUM SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ || ' Eda '

chatlack kız eda
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Devrimcilik

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
edaKadın
Mesaj Sayısı : 43
Kayıt tarihi : 24/12/08

MesajKonu: Devrimcilik   Perş. Ara. 25, 2008 4:45 pm

Devrimcilik toplumda gerekli değişikliklerin reformlar yoluyla yavaşça değil aniden devrim şeklinde olması gerektiğini savunan görüştür.
Devrim sözcüğünün anlamı; kısa sürede meydana gelen köklü değişiklikler demektir. Bu sözcük anlamından esinlenerek devrimi; Devlet eliyle ülkenin sosyal hayatının ve kurumlarının akla yakın ve ölçülü yöntemlerle köklü bir şekilde yenileştirilmesidir. Kemalist Devrimcilik İlkesi Halkçılıkla ve hatta demokrasi anlayışı ile iç içe bir anlam taşır. Buradaki devrimcilik var olan sistemi değiştirmekten çok onu revize etmek üzerine yapılanmıştır. Bu anlamda Kemalist Devrimcilik Revizyonist bir ilkedir.
Mustafa Kemal'in 1923'te Konya'daki bir konuşmasında yer alan şu cümleler O'nun nasıl bir devrimcilik anlayışından hareket ettiğini göstermektedir:

Bozuk zihniyetli milletlerde büyük çoğunluk başka başka hedefe aydın denen sınıf başka zihniyete sahiptir. Aydın sınıf telkinle aydınlatma ile büyük çoğunluğu kendi amacına göre ikna etmeyi başaramayınca başka yollara başvurur. Halka zorbalık etmeye başlar. Başarıya ulaşmak için aydın sınıfla halkın zihniyet ve hedefi arasında tabii bir uyum olması gerekir. Yani aydın sınıfın halka telkin edeceği ilkeler halkın ruh ve vicdanından alınmış olmalı. Bu halk bir defa karşısındakinin samimiyetle kendilerine yardımcı olacaklarına inanırsa her türlü hareketi derhal kabule hazırdır. Bunun için gençlerin herşeyden evvel millete güven vermesi gereklidir.

Bu seçkinciliği açıkça yadsıyan halkla bütünleşmeye ve dolayısıyla demokratik yöntemlere büyük önem veren bir devrimcilik anlayışıdır.
Kemalist Devrimcilik anlayışının iki yanı bulunur. Birinci yanı eski düzenin geçerliliğini yitirmiş kurumlarını yıkıp yerlerine çağın gereksinmelerini karşılayacak kurumları koymakla ilgilidir. Ama Kemalizm bununla yetinmemekte devrimciliği aynı zamanda sürekli olarak yeniliklere değişimlere açıklık biçiminde anlatmakta ve kalıplaşmaya karşı çıkmaktadır.
****** Devrimcilik İlkesinin birinci ögesini şöyle tanımlıyordu:

Devrim Türk Milleti'ni son yüzyıllarda geri bırakmış olan kurumları yıkarak yerlerine ulusun en yüksek medeni gereklere göre ilerlemesini temin edecek yeni kurumları koymuş olmaktır.

****** yaptığı devrimin ülkeye kazandırdıklarının korunmasını devrimcilik ilkesinin bir gereği sayıyordu. Ama O'nun açısından sorun o noktada bitmiyordu. Koşulların değişeceğinin değişen koşulların yeni kurumları yeni atılımları gerektireceğinin bilincindeydi. Bu nedenledir ki Kemalist ideolojinin kalıplaşmasına bir anlamda devrimin dondurulmasına karşıydı. Koşullara koşut olarak sadece kurumların değil düşüncelerin de değişmesinin gerekliliğini biliyordu. İşte bu nedenledir ki Kemalizm'in Devrimcilik ilkesi aynı zamanda bir "Sürekli Devrimcilik" anlayışını da yansıtmaktadır.
En ilerici kurumlar bile koşullar içinde eskir. En ileri bir devrimin bekçiliği ile yetinenler günün birinde değişen koşulların gerisinde kalmaktan tutuculaşmaktan kurtulamazlar. Kemalizm'in sürekli devrimcilik anlayışının temel sebebi budur.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Devrimcilik
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
' Chatlack Kız ' || FORUM SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ || ' Eda ' :: 

Kültür ve Sanat Dünyası

 :: GENEL KÜLTÜR
-
Buraya geçin: